Poznaj zgłoszone projekty
- Ogólnomiejskie
- Strefa 1 - Brzezie
- Strefa 2 - Ocice
- Strefa 3 - Sudół, Studzienna
- Strefa 4 - Stara Wieś, Proszowiec, Miedonia
- Strefa 5 - Markowice
- Strefa 6 - Łąkowa, Wandy, 1-go Maja i okolice
- Strefa 7 - Nowe Zagrody i okolice
- Strefa 8 - Polna, Pomnikowa, Opawska - Koniec i okolice
- Strefa 9 - Płonia, Obora
- Strefa 10 - Centrum
- Strefa 11 - Ostróg
Projekty ogólnomiejskie
01. Biblioteka z pasją
Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego społeczeństwa, które coraz częściej poszukuje sposobu na produktywne spędzanie wolnego czasu, przedstawiam do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego projekt proponujący mieszkańcom Raciborza wspólne poszukiwanie nowych pasji oraz rozwój osobisty. Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu otwartych warsztatów rękodzieła, warsztatów self-care i spotkań ze specjalistami z rozwoju osobistego dla mieszkańców Raciborza. Dzisiejsze społeczeństwo poszukuje nowych sposobów na upiększenie swojego otoczenia, a rzeczy ręcznie robione nabierają większej wartości. W związku z tym, w pierwszej części projektu, zaproponowane zostaną raciborzanom warsztaty rękodzieła dla początkujących, dzięki którym będą mieli okazję poznać nowe techniki, spróbować prac ręcznych, które są coraz bardziej popularne w mediach i odkryć nową pasję, przy której zrelaksują się i odstresują. Warsztaty, które zostaną zorganizowane to: makrama, decoupage, rośliny w słoiku, mydełka i świeczki diy, nauka układania kwiatów, szycie. W kolejnym etapie projektu uwaga raciborzan zostanie skierowana na pracę z samym sobą i na własny rozwój. Zorganizowane zostaną spotkania z trenerem rozwoju osobistego, który wyjaśni uczestnikom projektu jak organizować sobie czas w taki sposób, aby nie zabrakło go na własny użytek, dla relaksu, spędzenia czasu na dbanie o własne dobro. Prowadzący przedstawi metody pomagające w odnalezieniu i realizacji celów, wprowadzaniu dobrych nawyków i pozbywaniu się tych złych. Trzeci etap projektu pozwoli raciborzanom poznać sposoby dbania o siebie, swoje ciało i swój umysł. W tym etapie zorganizowane zostaną warsztaty ze specjalistami z szeroko rozumianego self-care: z fizjoterapeutą, z dietetykiem, z psychologiem, ze specjalistą kosmetologii, sesja jogi z elementami świadomego oddechu i relaksacji. Spodziewanym efektem projektu będzie zwiększenie świadomości raciborzan jak ważne w codziennym życiu jest dbanie o siebie i swoje dobre samopoczucie.
Uzasadnienie projektu - Biblioteka z pasją
Projekt, skierowany do wszystkich raciborzan odpowiada na problem z produktywnym i wartościowym spędzaniem wolnego czasu. Pomoże w poznaniu sposobów na walkę ze stresem. Projekt pomoże raciborzanom w rozwoju osobistym, pracy z samym sobą oraz wskaże wagę dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Szacowana wartość projektu - Biblioteka z pasją
21000,00 złotych
02. Pracownia plastyczna przyjazna dzieciom
Zakup mebli i wyposażenia odpowiedniego dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat, do pracowni plastycznej. Zakup materiałów edukacyjnych (kolorowanki, farby, szablony, narzędzia malarskie, papiery, kartony itp.) Korzystanie z mebli, wyposażenia i materiałów będzie nieodpłatne.
Uzasadnienie projektu - Pracownia plastyczna przyjazna dzieciom
Meble i wyposażenie będą odpowiednie dla dzieci (regulowane stoliki i krzesła) poprawią komfort pracy. Materiały edukacyjne będą miały duży wpływ na rozwój i kreatywność twórczą dzieci.
Szacowana wartość projektu - Pracownia plastyczna przyjazna dzieciom
25000,00 złotych
03. Cyfrowe kino - okno na świat
Zakup i montaż projektora cyfrowego wraz z osprzętem do projekcji filmów i innych treści w wersji cyfrowej. Korzystanie z projektora dla mieszkańców będzie nieodpłatne.
Uzasadnienie projektu - cyfrowe kino - okno na świat
Istniejące jednosalowe kino w mieście może w miesiącu zaprezentować mieszkańcom maksymalnie 5 z 30 premier filmowych. Drugie kino daje mieszkańcom większy wybór. Oprócz filmów będzie też możliwość transmisji i retransmisji wydarzeń kulturalnych:
- koncerty,
- spektakle,
- wirtualne spacery po galeriach.
Szacowana wartość projektu - cyfrowe kino - okno na świat
250000,00 złotych
04. Archiwum społeczne przy Bibliotece w Raciborzu
Czy posiadacie w domu pamiątki rodzinne takie jak zdjęcia, listy, fragmenty dzienników? Czy chcielibyście je zachować dla przyszłych pokoleń? Archiwum społeczne to miejsce, które pozwoli na bezpieczne przechowywanie naszych lokalnych i rodzinnych historii. Celem projektu jest założenie archiwum społecznego przy Bibliotece w Raciborzu. Archiwum społeczne to oddolna inicjatywa, której zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowywanie, digitalizacja i udostępnianie materiałów archiwalnych. Archiwa społeczne tworzą w ten sposób niepaństwowy zasób archiwalny. Materiały, które tworzą te zasoby to: dokumenty, fotografie, nagrania audio i wideo. Misją archiwów społecznych jest zachowanie pamięci o codzienności, a w jego centrum znajduje się człowiek. Jak się żyło przed laty, jak pracowało i odpoczywało? Archiwiści społeczni to ludzie, których łączy pasja do lokalnej historii i chęć jej zachowania dla przyszłych pokoleń. Zbierają oni materiały w różnych formach, które po opracowaniu i digitalizacji będą dostępne dla innych zainteresowanych. Ważnym aspektem działalności archiwum jest odpowiedni sprzęt, który umożliwi i usprawni pracę archiwistów. Oprócz gromadzenia cyfrowych kopii dokumentów (a także zdjęć itp.) archiwum zajmie się również nagrywaniem świadków i ich relacji - świadectwa historii mówionej to ważny aspekt działalności archiwów społecznych. Zasoby archiwum społecznego w Raciborzu mają być dostępne dla wszystkich chętnych, oczywiście za zgodą udostepniających te materiały. W zamiarach jest również stworzenie wystaw tematycznych - np. tradycyjnych fotografii ślubnych, historii lokalnych stowarzyszeń sportowych czy ogródków działkowych, powódź tysiąclecia w obiektywie i wspomnieniach Raciborzan.
Uzasadnienie projektu - archiwum społeczne przy Bibliotece w Raciborzu
Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom Raciborza. Umożliwi im bezpieczne (cyfrowe) zdeponowanie i przechowywanie dokumentów, zdjęć, listów, dzienników itp. Celem projektu jest zachowanie pamięci o lokalnej historii i świadectw życia społecznego a także trwałe ich zabezpieczenie.
Szacowana wartość projektu - archiwum społeczne przy Bibliotece w Raciborzu
6900,00 złotych
05. Weź se dychnij
Projekt Weź sie dychnij! jest skierowany do wszystkich mieszkańców, a także gości odwiedzających Racibórz. Będzie polegał na ustawieniu sześci ławostołów drewnianych w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Dzieki temu będzie można odpocząć, odetchnąć (dosłownie i w przenośni) w tym pięknym zakątku. Ławostoły postawione zostaną na "Leśnym kąciku malucha" dzieki czemu będą z nich mogli korzystać rodzice/opiekunowie, dzieci i osoby starsze licznie odwiedzające to miejsce. Arboretum naturalnie zachęca do odpoczynku i oddychania świeżym powietrzem.
Uzasadnienie projektu - weź se dychnij
W całym arboretum brakuje miejsc do odpoczynku, zwłaszcza w miejscu gdzie dzieci mogą się same bawić, a rodzice odetchnąć. Projekt będzie służył wszystkim odwiedzającym arboretum, szczególnie dzieciom i ich opiekunom.
Szacowana wartość projektu - weź se dychnij
40000,00 złotych
06. Raciborski Zakątek Pupila "Orzech"(Strefa psiego relaksu)
Budowa wybiegu dla psów, wielkości zbliżonej do wybiegu, który ma zostać zlikwidowany. Wskazane miejsce pozwala na wykorzystanie istniejącej zieleni. Wybieg dla psów to ogrodzony, lekko zadrzewiony trawiasty teren, wyposażony w urządzenia do psich zabaw i treningów, tor agility oraz ławki dla opiekunów, który daje możliwość swobodnej psiej zabawy, bez smyczy i kagańca. Wybieg powinien być zaopatrzony w dystrybutory woreczków i kosze na psie odchody, samozamykające się bramki oraz tabliczki z regulaminem korzystania z wybiegu. Peryferyjne obrzeża parku są niezagospodarowane i na tyle oddalone od głównych tras spacerowych, że zabawa z psimi przyjaciółmi, nie będzie uciążliwa dla innych osób korzystających z relaksu, zapewniając jednocześnie zaspokojenie potrzeby ruchu psich pupili.
Uzasadnienie projektu - Raciborski Zakątek Pupila "Orzech"(Strefa psiego relaksu)
Miasto posiada dwa małe place zabaw dla psów z infrastrukturą treningową (jeden z nich jest na peryferiach przy schronisku). Duży wybieg przy Warszawskiej jest ubogi, a prywatny właściciel ma wobec terenu swoje plany. Liczba właścicieli psów nie jest mała i także potrzebuje opieki władz.
Szacowana wartość projektu - Raciborski Zakątek Pupila "Orzech"(Strefa psiego relaksu)
120000,00 złotych
07. Liczę się na drodze - uliczne liczniki rowerowe w Raciborzu
Projekt zakłada instalację 2 liczników elektronicznych w 2 punktach przy miejskich drogach rowerowych, do pomiarów liczby rowerzystów. Wybrane punkty pomiarowe to: droga rowerowa na ul. Warszawskiej i na ul. Mariańskiej. To dwa tranzytowe, kluczowe dla miejskiej mobilności rowerowej, odcinki w obrębie centrum miasta i obszarze przylegającym. Drogi te nie są spójnie ze sobą połączone. Urywają się w newralgicznych miejscach, w punktach o bardzo natężonym ruchu samochodowym. Liczniki powinny zliczać rowery jadące w obu kierunkach. Na wyświetlaczu pojawi się liczba osób pokonujących drogę rowerową danego dnia, a także liczba użytkowników trasy w skali roku. Dodatkowo, może wyświetlać się aktualny czas naprzemiennie z temperaturą powietrza. Zliczanie odbywać się będzie automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni drogi rowerowej. Licznik powinien być tak zaprogramowany, aby zliczać rowery i pomijać inne jazdy, np. motory, skutery.
Uzasadnienie projektu - Liczę się na drodze - uliczne liczniki rowerowe w Raciborzu
Liczniki umożliwią szczegół. analizę natężenia ruchu na 2 ważnych, miejskich drogach rowerowych. Dane pozwolą zweryfikować założenia rozbudowy dróg rower. i przyczynią się do rozwoju zrównoważ. mobilności miejskiej. Urządz. wspomogą promocję jazdy na rowerze. Punkty staną się miejscami „must be”.
Szacowana wartość projektu - Liczę się na drodze - uliczne liczniki rowerowe w Raciborzu
180000,00 złotych
08. SlackPark
SlackPark składałby się z czterech stanowisk do montażu taśm slackline, w tym jednego z asekuracją górną, przeznaczonego dla najmłodszych dzieci. Stanowisko to dwa kozły metalowe lub z drewnianych belek, ustawione w odpowiedniej odległości od siebie, na środku połączone nierdzewną tuleją ślizgową z kołnierzami (szerokość taśmy), lub posiadające zamontowane od dołu ucho ze sworzniem, ewentualnie stalowe ramy wzorowane na Gibbon Independence Kit. Za każdym kozłem wkopane dwa fundamenty, do każdego przymocowany kotwami uchwyt do mocowania ładunku, bliższy do montażu taśmy, dalsze o metr do dodatkowego zabezpieczania na wypadek zerwania. Wytrzymałość elementów nośnych, dla zachowania wysokiego współczynnika bezpieczeństwa, obliczona na 1 tonę. Stanowisko dla dzieci: kozły połączone z wyższymi ramami, połączonymi stalową liną z bloczkami i uchwytami z grubej liny do asekuracji, konstrukcja poziomej tyrolki 2m ponad taśmą. Odległość punktów montażu 8m, wysokość 0,5m. Pozostałe stanowiska:
- A. odległość 10m, wys. 0,75m;
- B. 13m, wys. 1m; C. 22m, wys. 1.25m.
Oznaczenia odległości na ramach. Element podtrzymujący taśmę na najdłuższym stanowisku szer. 25mm, na pozostałych dwa elementy, 25mm i 50mm, jeden pod drugim. Dwie tablice informacyjne, jedna z regulaminem, druga ze wskazówkami.
Uzasadnienie projektu - SlackPark
Ten projekt połączy w zabawie dzieci i dorosłych, pozwoli uczynić montaż slackline łatwiejszym i bezpieczniejszym, a trening przyjemniejszym. Byłby pierwszym takim w Polsce i pierwszym krokiem w stronę tego, by wyjście na taśmę było czymś tak powszechnym jak wizyta na skatepark'u czy placu zabaw.
Szacowana wartość projektu - SlackPark
12000,00 złotych
09. Z notatnika małego ogrodnika
Projekt edukacyjno - ekologiczny skierowany jest do przedszkolaków oraz uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej. Warsztaty odbywać się będą na wydzielonym i ogrodzonym terenie Ogródka Jordanowskiego. Projekt zakłada realizację następujących działań:
- przygotowanie ekologicznych materiałów edukacyjnych w tym plansz, tablic edukacyjnych, kolorowanek, kącika - ekobiblioteczki dla najmłodszych.
- przeprowadzenie cyklu 10 warsztatów proekologicznych: 5 dla przedszkoli oraz 5 dla klas I - III Szkoły Podstawowej. Każde zajęcia trwać będą 60 minut i obejmować będą następujące zagadnienia: moje czyste środowisko, od cebulki do kwiatka, dbamy o ogród, czemu budujemy domki dla owadów, przyroda wokół nas. 4) zorganizowanie rodzinnego konkursu plastycznego
- piknik ekologiczny, podczas którego wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursu plastycznego oraz liczne atrakcje między innymi: animacje dla najmłodszych, gry i zabawy, oprawa muzyczna, poczęstunek, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, zabawy z klaunem, kolorowe warkoczyki, tatuaże, rodzinne zawody wraz z nagrodami, żywe maskotki oraz inne atrakcje.
Realizacja tego wydarzenia pozwoli na integrację mieszkańców miasta.
Uzasadnienie projektu - Z notatnika małego ogrodnika
Celem projektu jest zwiększenie wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym świadomości i wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz występujących zagrożeń dla środowiska naturalnego i sposobów ich przeciwdziałania. Organizacja konkursu pozwoli na edukację ekologiczną wśród dorosłych.
Szacowana wartość projektu - Z notatnika małego ogrodnika
48000,00 złotych
10. Stadion przy ulicy Srebrnej - trybuny pod lipami
Projekt dotyczy przygotowania dokumentacji w zakresie niezbędnym do zgłoszenia zadania, a następnie wykonanie zadania. Zadanie polegać będzie na montażu trybuny systemowej dwurzędowej na 30 osób od strony głównego boiska (oddzielonej od płyty głównej ogrodzeniem) oraz 8 ławek umożliwiających oglądanie spotkań na małym boisku. Wszystko stworzone zgodnie z wymogami licencyjnymi związku piłkarskiego. Stworzone zostaną również ciągi piesze wzdłuż trybun umożliwiające swobodną komunikację. Wykonanie stopni umożliwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy dolną i górną częścią trybuny, z możliwością przejścia na część rekreacyjną. Poza częścią sportową utworzona zostanie wspomniana przestrzeń rekreacyjna. Na skarbie pod pięknymi lipami wykonany zostanie teren zielony przeznaczony d wypoczynku, pikników. Różnica poziomów pomiędzy skarpami a terenem wokół małego boiska zostanie zabezpieczona przenośnymi, betonowymi donicami, w których nasadzone zostaną rośliny. Stworzenie przestrzeni sportowo - rekreacyjnej wpisze się w prace rewitalizacyjne całego obiektu, które będą realizowane zgodnie ze wstępną koncepcją zagospodarowania terenu.
Uzasadnienie projektu - Stadion przy ulicy Srebrnej - trybuny pod lipami
Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności rewitalizacji zaniedbanego obiektu stanowiącego własność Miasta. Projekt będzie odpowiadał na potrzeby młodych adeptów piłki nożnej, ale również osób starszych poprzez stworzenie infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.
Szacowana wartość projektu - Stadion przy ulicy Srebrnej - trybuny pod lipami
144800,00 złotych
11. Boisko wielofunkcyjne
Boisko wielofunkcyjne realizowane będzie poprzez następujące działania:
- przygotowanie podłoża, poprawa nierówności (podłoże betonowe)
- osadzenie obrzeży wokół boiska od strony szkoły i boiska trawiastego
- położenie sztucznej trawy koloru zielonego i malowanie linii
- zakup i montaż piłko chwytów
- położenie kostki pod siedziska
- osadzenie siedzisk dla 30 osób
- osadzenie krawężników wzdłuż szkoły pod chodnik ze sztuczną trawą koloru pomarańczowego
- przygotowanie podłoża pod chodnik ze sztucznej trawy koloru pomarańczowego
- zakup dwóch przenośnych koszy do koszykówki
- zakup stołów betonowych piknikowych z ławkami blat z dwoma planszami do gry SŁ013B
- prace porządkowe
Uzasadnienie projektu - Boisko wielofunkcyjne
Szkoła jak i teren wokół niej nie jest tylko miejscem dla uczniów ale również dla społeczności lokalnej. Boisko wielofunkcyjne to dobry pomysł, aby tym spotkaniom nadać cel inny niż tylko ,,spotkanie przy szkole". Nasze boisko będzie fajnym celem wypraw rowerowych i spotkań integracyjnych
Szacowana wartość projektu - Boisko wielofunkcyjne
287200,00 złotych
12. Ogród malucha
Zagospodarowanie zniszczonego skweru znajdującego się między ul. Długą, a Rzeźniczą. Część zaniedbanego, pozostawionego samemu sobie terenu chciałabym przeznaczyć na naturalny plac zabaw dla najmłodszych dzieci. Place zabaw, które istnieją w naszym mieście, nie są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Brakuje im ogrodzenia, które uchroni maluchy od zdeptania przez innych. Taki plac zabaw powinien być jak najbardziej naturalny, bo przecież maluszki wszystko liżą, dotykają i poznają zmysłami. Plac zabaw dla dzieci niechodzących powinien mieć także niski sprzęt, który pozwoli dzieciom na swobodną zabawę, bez asekuracji dorosłego. Dzieci raczkujące, pełzające, uczące się chodzić, mają naturalną potrzebę ruchu.
Stwórzmy dla nich:
- bezpieczne, ogrodzone miejsce, w którym nikt ich nie zdepcze,
- z dostosowanym, niskim sprzętem,
- na naturalnej nawierzchni (piasku, trawie),
- z ciekawymi ekologicznymi sprzętami tj. piaskownica, pale wielofunkcyjne, nasadzenia z wierzby
- dające narzędzia do rozwoju.
Rodzice dzieci do lat 3 nie mają w Raciborzu swojego miejsca. Jedyne, co im pozostaje to spacerowanie z wózkiem, lub siedzenie na ławeczce. Miejsce to można w przyszłości rozbudować o ogród miododajny i motylarnię i wybieg dla psów.
Uzasadnienie projektu - Ogród malucha
- Rewitalizacja zaniedbanego skweru.
- Stworzenie w centrum uporządkowanego miejsca i np. ogródka społecznego.
- Stworzenie miejsca dedykowanego dzieciom do lat 3, w którym będą czuły się bezpiecznie.
- Zagwarantowanie rodzicom i opiekunom małych dzieci miejsca do socjalizacji.
Szacowana wartość projektu - Ogród malucha
140000,00 złotych
Strefa nr 1 - BRZEZIE
1. BAW-MY się wesoło
Projekt BAW-MY SIĘ WESOŁO zakłada zakup zjeżdżalni dmuchanej o wymiarach dł. 7,8 m szer. 4 m wys. 6,4 m wraz z dmuchawą oraz plandekę o wymiarach 4 mx10 m. koniecznej do rozłożenia zjeżdżalni. Zjeżdżalnia będzie wykorzystywana na festynie rodzinnym, którego organizatorem jest Przedszkole nr 16 w Raciborzu oraz wielu innych okoliczności np. Dzień Przedszkolaka, Piknik Europejski, Dzień Dziecka.
Uzasadnienie projektu - BAW-MY się wesoło
Projekt BAW-MY SIĘ WESOŁO posłuży podopiecznym Przedszkola nr 16 oraz innym mieszkańcom dzielnicy Brzezie. Festyn jaki jest organizowany przez Przedszkole nr 16 jest festynem skierowanym dla wszystkich mieszkańców.
Szacowana wartość projektu - BAW-MY się wesoło
20700,00 złotych
2. Atrakcyjna biblioteka w Brzeziu
Projekt zakłada doposażenie Filii nr 9 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu poprzez zakup Konsoli PlayStation wraz z niezbędnymi akcesoriami oraz grami dedykowanymi na konsolę. Wykorzystanie konsoli spełni funkcje wypoczynkowe, edukacyjne i integrujące. Nowy sprzęt przyciągnie do biblioteki większą liczbę dzieci i młodzieży mieszkających w Brzeziu i będzie wykorzystywany w trakcie zajęc organizowanych corocznie w ramach Lata w mieście. Ponadto projekt zakłada organizację spotkań autorskich i warsztatów dla młodszych i starszych mieszkańców dzielnicy w celu uatrakcyjnienia oferty kulturalno-edukacyjnej placówki.
Uzasadnienie projektu - Atrakcyjna biblioteka w Brzeziu
Projekt ma za zadanie wzbogacić i uatrakcyjnić ofertę biblioteki. Z zakupionej konsoli skorzystają wszyscy mieszkańcy Brzezia a spotkania i warsztaty będą okazją do integracji mieszkańców dzielnicy. Działania podjęte w projekcie skierowane są do wszystkich grup wiekowych.
Szacowana wartość projektu - Atrakcyjna biblioteka w Brzeziu
13000,00 złotych
3. Boisko - nasz drugi dom
Klub LKS Brzezie posiada drużynę seniorską oraz dwie drużyny dziecięce, które biorą udział w zorganizowanych rozgrywkach sportowych oraz treningach. Jednak wyposażenie pomieszczeń do przebierania się jest bardzo skromne, nie spełniające dzisiejszych wymagań i standardów. Zawodnicy mają do dyspozycji jedynie sfatygowane, stare ławy i listwy z haczykami na odzież. Projekt zakłada rozwiązanie tego problemu poprzez zakup szafek - szatni indywidualnych - zawodniczych z zamknięciami dla zawodników drużyn gospodarzy i gości. Znacznym stopniem zużycia dotknięte są także siatki w parach bramek meczowych oraz treningowych. Tworzywo siatek jest zwietrzałe i osłabione przez wpływ czynników atmosferycznych. To powoduje konieczność ich wymiany, aby spełniały wymogi regulaminowe.
Uzasadnienie projektu - Boisko - nasz drugi dom
Bardzo ograniczona możliwość zachowania ładu i porządku w pomieszczeniach gości i gospodarzy. Dochodzi do przypadków zgubienia, zamiany, zapomnienia rzeczy osobistych oraz odzieży z powodu braku indywidualnych szafek. Siatki w bramkach poprzez zużycie, nie spełniają wymogów regulaminowych.
Szacowana wartość projektu - Boisko - nasz drugi dom
36540,00 złotych
4. Koncert Bogu i ojczyźnie
Przedmiotem projektu będzie realizacja koncertu muzyki klasycznej, patriotycznej i sakralnej w wykonaniu chóru Brzezie działającego przy parafii św. Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu oraz zaproszonych solistów. Wykonawcom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach pod dyrekcją Andrzeja Rosoła.
Uzasadnienie projektu - Koncert Bogu i ojczyźnie
Koncert będzie połączony z obchodami Dni Dulcissimiańskich w naszej parafii. Koncert muzyki poważnej wykonywanej głównie przez chór amatorski ma na celu upowszechnienie tego rodzaju muzyki, jednocześnie stanowić będzie przykład realizacji ambitnych planów przez pasjonatów z małych środowiska i stanowić będzie zachętę aby podejmować takie wyzwania.
Szacowana wartość projektu - Koncert Bogu i ojczyźnie
6000,00 złotych
Strefa nr 2 - OCICE
1. Remont i doposażenie sal przedszkolnych
Pomalowanie i odświeżenie sal. Wymiana przestarzałych mebli i dywanów. Wymiana zepsutych pomocy dydaktycznych. Doposażenie sal w zabawki.
Uzasadnienie projektu - Remont i doposażenie sal przedszkolnych
Sale wymagają odświeżenia. Większości mebli trzeba wymienić nowe. Pomoce dydaktyczne i zabawki uatrakcyjnią dzieciom zajęcia i zabawę.
Szacowana wartość projektu - Remont i doposażenie sal przedszkolnych
63000,00 złotych
2. Warsztaty Lego na Ocicach
Biblioteka na Ocicach znana jest z realizowanych zajęć robotyki i programowania klocków Lego WeDo 2.0. Zajęcia realizowane są w grupach przedszkolnych, klasach I i II szkoły podstawowej. Zajęcia są proponowane również dla dzieci spoza szkoły w czasie ferii i wakacji. Aby była kontynuacja dla klas starszych chcemy zakupić nowe zestawy klocków Lego. Projekt zakłada zakup nowych zestawów klocków Lego Education Spike Esencial. Te zestawy są dostosowane do prowadzenia ciekawych zajęć tematycznych z wykorzystaniem klocków Lego. Poprzez zabawę klockami dzieci zdobywają wiele umiejętności takie jak: polepszenie motoryki małej, zdolność logicznego , przestrzennego i kreatywnego myślenia oraz rozwijają swoje zdolności programowania. Projekt zakłada również doposażenie biblioteki publiczno-szkolnej w nowe gry planszowe i karciane, aby urozmaicić dzieciom przerwy między lekcjami i czas wolny po szkole.
Uzasadnienie projektu - Warsztaty Lego na Ocicach
Dzieci są zadowolone zajęciami programowania Lego. Po zakończeniu kursu są pytania kiedy będzie ciąg dalszy zajęć. Dlatego chcemy zainwestować w inne zestawy klocków- Lego Education Spike Esencial, aby zaproponować nowe zajęcia. Chcemy również urozmaicić przerwy szkolne poprzez zakup nowych gier.
Szacowana wartość projektu - Warsztaty Lego na Ocicach
13000,00 złotych
Strefa nr 3 - SUDÓŁ / STUDZIENNA
1. Toaleta dla osób niepełnosprawnych
Głównym celem projektu jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym swobodnego korzystania z toalety. W tym projekcie chcemy eliminować bariery architektoniczne, które utrudniają codzienne funkcjonowanie uczniów, którzy są ograniczeni ruchowo. Chcemy aby uczeń sam mógł wjechać wózkiem i bez pomocy korzystać z toalety. W tym celu jest potrzeba zamontowanie odpowiednich sanitariatów na odpowiedniej wysokości, montaż poręczy i uchwytów, wymiana podłogi na antypoślizgową.
Uzasadnienie projektu - Toaleta dla osób niepełnosprawnych
W szkole przybywa dzieci z różnymi potrzebami kształcenia specjalnego w tym z ograniczeniami ruchowymi. Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich chcemy umożliwić swobodę poruszania się. Większość sal lekcyjnych znajduje się na parterze szkoły, szkoła posiada również podjazd dla wózków inwalidzkich ale nie posiadamy wc dla osób na wózkach.
Szacowana wartość projektu - Toaleta dla osób niepełnosprawnych
30000,00 złotych
2. Odnowienie korytarza i pomieszczeń szatni w hali LKS Studzienna
Projekt o nazwie "Odnowienie korytarza i pomieszczeń szatni w hali LKS Studzienna" zrodził się na spotkaniach zarządu Klubu. Jest to kolejne nasze działanie, aby pomieszczenia w obiekcie, który mamy w użyczenie od Miasta Racibórz, doprowadzić do standartów jakie powinny być w dzisiejszych czasach.
Uzasadnienie projektu - Odnowienie korytarza i pomieszczeń szatni w hali LKS Studzienna
Po wykonaniu tego projektu obiekt stanie się bardziej nowoczesny i przyjemniejszy dla osób i organizacji korzystających z niego. "sportowa, integracyjna"
Szacowana wartość projektu - Odnowienie korytarza i pomieszczeń szatni w hali LKS Studzienna
42260,00 złotych
Strefa nr 4 - STARA WIEŚ / PROSZOWIEC / MIEDONIA
1. Oświetlenie chodnika wokół Kościoła św. Mikołaja
Dzięki udziałowi w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego liczymy na zwrócenie uwagi mieszkańców Raciborza oraz władz miasta na sytuację niebezpiecznego przejścia przez plac kościelny na msze lub przejścia z ulicy Mikołaja na ulicę Kościelną i Kozielską jak również dzieci do szkoły przy ulicy Kozielskiej. Zakupie i montażu lamp parkowych na obejściu kościoła w ilości 7 szt. z oprawami led 35W ze zmienną mocą pomiędzy godziną 21-5 3000 kelwinów i 5000 lumeli.
Uzasadnienie projektu - Oświetlenie chodnika wokół Kościoła św. Mikołaja
Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców tej części Raciborza. Lampy dają możłiwość bezpiecznego przejścia przez plac kościelny.
Szacowana wartość projektu - Oświetlenie chodnika wokół Kościoła św. Mikołaja
64250,00 złotych
2. Satara Wieś #NaNowo
Dzięki udziałowi w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego liczymy na zwrócenie uwagi mieszkańców Raciborza oraz władz miasta na dzielnicę Stara Wieś. Nie da się niestety ukryć, że wskazany w projekcie teren, otoczony zabytkowymi kamienicami, a który staramy się odmienić wymaga solidnego liftingu. Ten zielony zakątek aż się prosi o wykorzystanie i dostosowanie do obecnych potrzeb mieszkańców miasta.
Projekt polega na:
- Zakup elementów zabawowych dla dzieci,
- Postawienie wzdłuż granicy działki ogrodzenia i obsadzenie go azaliami pomarańczowymi, które dodadzą temu zapomnianemu miejscu uroku oraz poprawią estetykę sąsiedztwa.
Azalie wpisują się idealnie w powstały w kwietniu 2022 roku raciborski Szlak Azalii i Różaneczników. Racibórz jako miasto otwarte na zielone i ekologiczne inicjatywy na pewno skorzysta na powstaniu na rewitalizowanym terenie domków dla owadów, ptaków i kotów. Małymi stworzeniami w równym stopniu będą mogli się opiekować wszyscy mieszkańcy Raciborza. Kiedy dodamy do siebie tych kilka prostych elementów, miejsce to może służyć nie tylko mieszkańcom dzielnicy Stara Wieś, ale także całego Raciborza i pomoże w ich integrowaniu się. Ul. Głubczycka zdecydowanie wymaga rewitalizacji, jest ulicą wjazdową do naszego pięknego miasta, a przyjezdnym będzie trudno pozbyć się pierwszego, złego wrażenia i odkrycia piękna Raciborza. Realizacja projektu może odmienić trend degradacji tej ulicy. Pokaże mieszkańcom, że małymi nakładami finansowymi i dobrymi chęciami może być naprawdę pięknie. Realizacja przedstawionego projektu może mieć naprawdę bardzo pozytywny wpływ na sąsiedztwo w dzielnicy Stara Wieś.
Uzasadnienie projektu - Satara Wieś #NaNowo
Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców dzielnicy Stara Wieś. Nowe nasadzenia poprawią estetykę miejsca. Zrewitalizowany teren zielony pomoże w integracji mieszkańców dzielnicy. Projekt będzie służyć wszystkim mieszkańcom dzielnicy Stara Wieś, a także mieszkańcom Raciborza. Będzie służyć
Szacowana wartość projektu - Satara Wieś #NaNowo
54500,00 złotych
Strefa nr 5 - MARKOWICE
1. Kreatywna biblioteka
Projekt będzie polegał na organizacji oraz przeprowadzeniu cyklu warsztatów rękodzielniczych dla mieszkańców Markowic. Dzięki udziałowi w warsztatach uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się technik twórczych, które z powodzeniem można w przyszłości wykorzystać w codziennym życiu. Warsztaty pozwolą poznać wiele technik rękodzielniczych: tworzenia wianków, stroików świątecznych, filcowania na mokro, modne broszki ręcznie filcowane, oryginalne kartki okolicznościowe, decoupage, malowania, tworzenia toreb ekologicznych, las w słoiku itp. Planowanym efektem projektu jest ukazanie konstruktywnych sposobów spędzania czasu wolnego, zdobycie przez uczestników wiedzy i praktycznych umiejętności rękodzielniczych. Odbiorcami otwartych zajęć na terenie biblioteki będą dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy dzielnicy. Kolejnym punktem projektu będzie spotkanie autorskie z Piotrem Sochą - grafikiem, projektantem, autorem książek „Pszczoły” i „Drzewa”, które przywołują namyśla stare atlasy botaniczne. Po omówieniu tematu i mini wykładu opartego głównie na ciekawostkach związanych z drzewami i pszczołami, przeprowadzi warsztaty plastyczne w dużym formacie z dziećmi ZSP nr 1.
Uzasadnienie projektu - Kreatywna biblioteka
Zajęcia rozwijają kreatywność, wyobraźnię, sprawność manualną oraz kształtują poczucie estetyki. Uczą cierpliwości i staranności, daja dużo radości podczas towarzyskiego spotkania i integracji mieszkańców dzielnicy. Program jest dostosowany do wieku i indywidualnych możłiwości uczestnika.
Szacowana wartość projektu - Kreatywna biblioteka
5000,00 złotych
2. Doposażenie sprzętu i obiektu LKS 07 Markowice
Boisko oraz obiekt LKS 07 Markowice w Raciborzu - Markowicach spełniają bardzo ważną funkcję kulturalną, sportową, edukacyjną oraz służy jako miejsce spotkań społeczności lokalnej. Ważne jest więc aby miejsce to było funkcjonalne, przyjazne, ale przede wszystkim w pełni bezpieczne dla użytkowników. Głównym założeniem projektu jest doposażenie sprzętu i obiektu LKS 07 Markowice, przy ul. Bolesława Chrobrego, którego na tę chwilę klub potrzebuje. Zakup dwóch nowych wiat dla zawodników rezerwowych, zastąpi wysłużone i zniszczone szesnastoletnie dotychczasowe wiaty. Kolejnym celem jest zakup nowego traktorka do koszenia dwóch boisk. Będzie wówczas możliwe odpowiednie przygotowanie murawy do treningów i rozgrywek dla zawodników i zawodniczek naszego klubu. Dodatkowo planowany jest zakup kosy spalinowej, dzięki której będziemy mogli jeszcze lepiej zadbać o teren wokół murawy boiska. Kolejnym celem projektu jest wykonanie renowacji przeciekającego dachu, zniszczonej podłogi i ścian kontenerowca, w którym znajdują się szatnie dla zawodników i zawodniczek. Planowane do realizacji zadania zostały wyselekcjonowane pod względem funkcjonalności i trwałości, by zapewnić korzystającym bezpieczeństwo oraz by promować kulturę i sport w dzielnicy Markowice.
Uzasadnienie projektu - Doposażenie sprzętu i obiektu LKS 07 Markowice
Wysłużone i zniszczone sprzęty, wiaty oraz szatnie potrzebują modernizacji. Projekt służyć będzie 160 zawodnikom i zawodniczkom LKS 07 Markowice, UKS Arka Markowice, OSP Markowice, społeczności lokalnej (ok. 2500 osób już korzysta z oferty Klubu) oraz innych podmiotów.
Szacowana wartość projektu - Doposażenie sprzętu i obiektu LKS 07 Markowice
68500,00 złotych
Strefa nr 6 - ŁĄKOWA / WANDY / 1-go MAJA i OKOLICE
1. Bezpieczny plac zabaw Kościuszki, Eichendorffa
Celem projektu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla naszych dzieci. Projekt uwzględnia strefę zabawy i odpoczynku, w której znajdować się będą następujące urządzenia: 2x bujak sprężynowy, huśtawka typu bocianie gniazdo, ścieżka zdrowia, piaskownica zjeżdżalnia, podwójny betonowy stół szachowy ławki, w newralgicznych miejscach wyłożenie podłożem typu FLEXI-STEP. Strefa zabawy i odpoczynku, została by wydzielona ogrodzeniem panelowym, co zapewniło by bezpieczeństwo dla dzieci bawiących się oraz komfort dla opiekunów pilnujących swe pociechy. W miejscu tym znalazła by się przestrzeń na nasadzenia krzewów i roślin ozdobnych.
Uzasadnienie projektu - Bezpieczny plac zabaw Kościuszki, Eichendorffa
Głównym problemem realizacji projektu jest fakt, że w najbliższej okolicy dzieci nie mają możliwości bezpiecznej zabawy ponieważ takiego placu zabaw w ogóle nie ma. Dlatego też został stworzony ten projekt. Użytkownikiem będą dzieci w różnym wieku.
Szacowana wartość projektu - Bezpieczny plac zabaw Kościuszki, Eichendorffa
98000,00 złotych
Strefa nr 7 - NOWE ZAGRODY i OKOLICE
1. Strefa młodego człowieka
Filia Publiczno-Szkolna nr 8 znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu przy ul. Żorskiej 2. Służy uczniom jak i mieszkańcom pobliskich osiedli, niezależnie od ich wieku. Biblioteka chce tworzyć atrakcyjną ofertę dla wszystkich swoich czytelników, być miejscem przyjaznym dla każdego kto odwiedzi jej progi. W szczególności biblioteka powinna być otwarta na najmłodszych, dać im przestrzeń do spotkań w czasie wolnym od lekcji - w bibliotece mogą bezpiecznie spędzić czas w pojedynkę przeglądając i czytając książki lub w grupie przyjaciół, grając w gry planszowe (biblioteka posiada już zbiór gier planszowych zakupionych z dofinansowania poprzedniej edycji Budżetu). Projekt zakłada odświeżenie przestrzeni dla najmłodszych czytelników biblioteki. Stare regały są niepraktyczne i nieestetyczne, zakup nowych pozwoli lepiej rozplanować oraz wyeksponować księgozbiór. Nowe regały będą dostosowane do wzrostu dzieci, bezpieczniejsze i poprawią estetykę biblioteki. Przemeblowanie w Strefie Młodego Człowieka zakłada również zakup książek. Ograniczony budżet na zakup nowości nie pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb czytelniczych, a we wspieraniu czytelnictwa dzieci i młodzieży ważne jest zbudowanie atrakcyjnego księgozbioru, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Uzasadnienie projektu - Strefa młodego człowieka
Regały, które obecnie znajdują się na wyposażeniu biblioteki są niefunkcjonalne i niepraktyczne. Księgozbiór dziecięcy i młodzieżowy wymaga odświeżenia, by stworzyć atrakcyjna ofertę dla młodych czytelników.
Szacowana wartość projektu - Strefa młodego człowieka
12000,00 złotych
Strefa nr 8 - POLNA / POMNIKOWA / OPAWSKA - KONIEC i OKOLICE
Brak projektów.
Strefa nr 9 - PŁONIA / OBORA
1. Spotkania z książką w bibliotece na Płonii
Projekt zakłada organizację cyklu spotkań z autorami oraz ilustratorami książek dla dzieci i młodzieży w Filii Publiczno-Szkolnej nr 5 na Płonii. Spotkania pozwolą na rozwinięcie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola nr 2. Poznanie autorów i ilustratorów zwiększa zainteresowanie ich książkami. Natomiast czytanie ma same zalety: rozwija wyobraźnię i uczy wrażliwości, poprawia skupienie i koncentrację, pozwala się zrelaksować i oderwać od cyfrowego świata. Dzięki książkom poszerza się też słownictwo oraz wiedza dzieci i młodzieży, co ma wymiar edukacyjny.
Uzasadnienie projektu - Spotkania z książką w bibliotece na Płonii
Projekt pozwoli na uczestnictwo w spotkaniach autorskich oraz warsztatach uczniom szkoły oraz dzieciom z przedszkola, spotkania odbędą się w Filii Publiczno-Szkolnej nr 5, która mieści się w budynku ZSP nr 3. Projekt ma za zadanie promować książki i czytelnictwo.
Szacowana wartość projektu - Spotkania z książką w bibliotece na Płonii
20000,00 złotych
2. Nowe ławki dla osiedla Obora
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i wygody użytkowania terenu wokół kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej na osiedlu Obora w Raciborzu. Stare ławki są już zużyte i nieestetyczne, drewniane deski miejscami wygięte, popękane i zniszczone, a brak oparcia sprawia, że są także niewygodne, szczególnie dla starszych osób. Konieczność wymiany podyktowana jest również tym, że są nieustannie wykorzystywane, gdyż centralne położenie kościoła, oraz to, że bezpośrednio sąsiaduje ze sporym zielonym terenem na którym znajdują się kolejne ławki a także plac zabaw dla dzieci, czyni z tego miejsca przestrzeń gdzie często spotykają się mieszkańcy a także przyjezdni, przybywający na mszę świętą w naszym kościele. Ponadto cyklicznie organizowane są tu wydarzenia takie jak spotkania kolędowe motocyklistów, czy choćby uroczysty odpust, na który przybywają pielgrzymi m.in. z Markowic. Proponujemy 12 nowych ławek na konstrukcji stalowej z siedziskiem i oparciem z kompozytu lub HPL, jako że będą one znacznie trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż obecne.
Uzasadnienie projektu - Nowe ławki dla osiedla Obora
Stare ławki należy wymienić by poprawić bezpieczeństwo, wygodę i estetykę terenu wokół kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej na osiedlu Obora. Ławki będą służyły lokalnym mieszkańcom, gościom i pielgrzymom.
Szacowana wartość projektu - Nowe ławki dla osiedla Obora
30000,00 złotych
Strefa nr 10 - CENTRUM
1. Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 15
Projekt zakłada modernizację poprzez wymianę urządzeń placu zabaw przy Przedszkolu nr 15 w Raciborzu. Celem modernizacji jest demontaż starego sprzętu, zakup oraz instalacja urzadzeń zwiększajacych atrakcyjność oraz funkcjonalność tego miejsca. Przedszkole dysponuje odpowiednią powierzchnią, na której można zrealizować taką inwestycję.
Uzasadnienie projektu - Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 15
Realizacja projektu zapewni dzieciom atrakcyjne i bezpieczne warunki zabawy.
Szacowana wartość projektu - Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 15
63320,00 złotych
2. Fajer na staryj wsi
Zakładam organizację między majem a wrześniem 2024 roku trzech międzypokoleniowych potańcówek na ludowo z warsztatami tańca oraz zabawami w ogrodzie D.K. „Strzecha” wraz z drobnym poczęstunkiem dla gości. Do współpracy chcę zaprosić:
- Kapelę Fedaków - rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych, w które każdorazowo angażują lokalne społeczności i uczestników swoich warsztatów.
- Kapelę Meł(ł) - repertuar wiejskich mistrzów z rzeszowskiego, sieradzkiego, radomskiego, lubelskiego i innych regionów. Zdarza im się sięgać po aranżacje w duchu mitycznego Tadeusza Sielanki, zwykle jednak przyglądają się temu, z jaką finezją mistrzowie rozdrabniali, ozdabiali, mełli i doprawiali ulubione melodie, podając je w źródłowej formie i subtelnie filtrując przez ich wrażliwości, fascynacje i indywidualności.
- Kapelę góralską z Żywca - w repertuarze mają melodie z terenów Łuku Karpat. Podczas koncertów prowadzą także naukę tańców góralskich poprzez zabawę, a także zabawy ludowe z rogiem pasterskim, trombitą czy dojenie kozy.
Zabawy taneczne organizowane będą wieczorami i będą trwały około 4 godzin. Pierwsza z nich będzie także inauguracją obchodów 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”, których organizatorem będzie Raciborskie Centrum Kultury. Przewidziany kosztorys pozwoli na opłacenie honorariów muzyków, obsługi akustyczno-oświetleniowej, noclegów dla artystów, wynajmu dużego namiotu eventowego, podestu do tańca oraz zakup drobnego poczęstunku dla gości imprez.
Uzasadnienie projektu - Fajer na staryj wsi
Projekt ma służyć aktywnemu wypoczynkowi przez spotkania w tańcu. Za taką formą tęskni wielu raciborzan, gł. seniorów, tym bardziej po pandemii. Pozwoli na integrację międzypokoleniową, wymianę doświadczeń, służąc kultywowaniu tradycji taneczno-śpiewaczych czy zabaw oraz spełniając rolę edukacyjną.
Szacowana wartość projektu - Fajer na staryj wsi
35000,00 złotych
Strefa nr 11 - OSTRÓG
1. Aktywnie i ekologicznie z Biblioteką
Jako biblioteka dzielnicowa szukamy wciąż nowych i atrakcyjnych sposobów na zaistnienie w świadomości mieszkańców dzielnicy Ostróg zarówno czytających jak i nie czytających. Obserwując zainteresowania czytelników oraz wychodząc naprzeciw obecnym trendom, chcemy zaproponować, w ramach projektu, wydarzenia w bibliotece, które połączą aktywność fizyczną i ekologię z promocją czytelnictwa. W planowanych wydarzeniach chcemy dotrzeć do różnych grup wiekowych odwołując się do kręgu zainteresowań sportowych i ekologicznych. Zadania zaplanowane w projekcie mają na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia aktywności fizycznej dla lepszego zdrowia oraz podniesienie świadomości ekologicznej dla dobra planety. Zależy nam na pokazaniu biblioteki jako miejsca, które otwiera się nowe pomysły i wychodzi do użytkowników. Planowane zadania obejmują także zajęcia edukacyjne dla okolicznych placówek oświatowych: SP1, ZSS, Przedszkole 11,24, Żłobek na Ostrogu oraz wydarzenia otwarte w ramach funkcjonujących w bibliotece klubów: Klubu Biblioteki na Ostrogu oraz Klubu Malucha.
Uzasadnienie projektu - Aktywnie i ekologicznie z Biblioteką
W bibliotece na Ostrogu działają dwa kluby: Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu, z którego korzystają seniorzy i emeryci oraz Klub Malucha dla dzieci do lat 3 z opiekunem. Uatrakcyjnienie oferty w obu klubach mogłoby przysporzyć bibliotece nowych odbiorców i z czasem czytelników.
Szacowana wartość projektu - Aktywnie i ekologicznie z Biblioteką
8000,00 złotych
2. Rozbudowa osiedlowego placu zabaw
Zaproponowany do realizacji projekt lokalny ma za zadanie służyć młodym mieszkańcom osiedla, a także ich przyjaciołom z dzielnicy. Zaproponowane urządzenie w postaci piramidy liniowej dla dzieci w wieku 5-14 lat, ma za zadanie zachęcić dzieci i młodzież do większej aktywności i zabaw na świeżym powietrzu. Ciekawy plac zabaw, zaprojektowany w nowoczesnej formule, skłoni dzieci i młodzież do pozostawienia elektronicznych gadżetów na rzecz rozwijającej zabawy ruchowej. Jest również dodatkowym urozmaiceniem do obecnego placu zabaw., który wykorzystywany jest głównie przez dzieci w wieku do 8 roku życia. Zaproponowany projekt poszerzy grupę docelową, co pozwoli na jeszcze większą integrację dzieci, młodzieży i lokalnej społeczności. Dodatkowo przewidziane są do wykonania nasadzenia kilkunastu drzew. Projekt zakłada rozbudowę zrealizowanego już projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego z lat 2019/2020 pt. „OSIEDLOWY PLAC ZABAW”.
Uzasadnienie projektu - Rozbudowa osiedlowego placu zabaw
Projekt zakłada rozbudowę zrealizowanego już projektu w ramach BO z lat 2019/2020 „OSIEDLOWY PLAC ZABAW”. Zaprojektowany plac zabaw w nowoczesnej formule skłoni młodzież do pozostawienia elektronicznych gadżetów na rzecz rozwijającej zabawy ruchowej. Jest przeznaczony dla starszych dzieci.
Szacowana wartość projektu - Rozbudowa osiedlowego placu zabaw
100000,00 złotych