Ogólnomiejskie
01. Biblioteka z pasją
Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego społeczeństwa, które coraz częściej poszukuje sposobu na produktywne spędzanie wolnego czasu, przedstawiam do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego projekt proponujący mieszkańcom Raciborza wspólne poszukiwanie nowych pasji oraz rozwój osobisty. Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu otwartych warsztatów rękodzieła, warsztatów self-care i spotkań ze specjalistami z rozwoju osobistego dla mieszkańców Raciborza. Dzisiejsze społeczeństwo poszukuje nowych sposobów na upiększenie swojego otoczenia, a rzeczy ręcznie robione nabierają większej wartości. W związku z tym, w pierwszej części projektu, zaproponowane zostaną raciborzanom warsztaty rękodzieła dla początkujących, dzięki którym będą mieli okazję poznać nowe techniki, spróbować prac ręcznych, które są coraz bardziej popularne w mediach i odkryć nową pasję, przy której zrelaksują się i odstresują. Warsztaty, które zostaną zorganizowane to: makrama, decoupage, rośliny w słoiku, mydełka i świeczki diy, nauka układania kwiatów, szycie. W kolejnym etapie projektu uwaga raciborzan zostanie skierowana na pracę z samym sobą i na własny rozwój. Zorganizowane zostaną spotkania z trenerem rozwoju osobistego, który wyjaśni uczestnikom projektu jak organizować sobie czas w taki sposób, aby nie zabrakło go na własny użytek, dla relaksu, spędzenia czasu na dbanie o własne dobro. Prowadzący przedstawi metody pomagające w odnalezieniu i realizacji celów, wprowadzaniu dobrych nawyków i pozbywaniu się tych złych. Trzeci etap projektu pozwoli raciborzanom poznać sposoby dbania o siebie, swoje ciało i swój umysł. W tym etapie zorganizowane zostaną warsztaty ze specjalistami z szeroko rozumianego self-care: z fizjoterapeutą, z dietetykiem, z psychologiem, ze specjalistą kosmetologii, sesja jogi z elementami świadomego oddechu i relaksacji. Spodziewanym efektem projektu będzie zwiększenie świadomości raciborzan jak ważne w codziennym życiu jest dbanie o siebie i swoje dobre samopoczucie.
Uzasadnienie projektu
Projekt, skierowany do wszystkich raciborzan odpowiada na problem z produktywnym i wartościowym spędzaniem wolnego czasu. Pomoże w poznaniu sposobów na walkę ze stresem. Projekt pomoże raciborzanom w rozwoju osobistym, pracy z samym sobą oraz wskaże wagę dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Szacowana wartość projektu
21000,00 złotych
02. Pracownia plastyczna przyjazna dzieciom
Zakup mebli i wyposażenia odpowiedniego dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat, do pracowni plastycznej. Zakup materiałów edukacyjnych (kolorowanki, farby, szablony, narzędzia malarskie, papiery, kartony itp.) Korzystanie z mebli, wyposażenia i materiałów będzie nieodpłatne.
Uzasadnienie projektu
Meble i wyposażenie będą odpowiednie dla dzieci (regulowane stoliki i krzesła) poprawią komfort pracy. Materiały edukacyjne będą miały duży wpływ na rozwój i kreatywność twórczą dzieci.
Szacowana wartość projektu
25000,00 złotych
03. Cyfrowe kino - okno na świat
Zakup i montaż projektora cyfrowego wraz z osprzętem do projekcji filmów i innych treści w wersji cyfrowej. Korzystanie z projektora dla mieszkańców będzie nieodpłatne.
Uzasadnienie projektu
Istniejące jednosalowe kino w mieście może w miesiącu zaprezentować mieszkańcom maksymalnie 5 z 30 premier filmowych. Drugie kino daje mieszkańcom większy wybór. Oprócz filmów będzie też możliwość transmisji i retransmisji wydarzeń kulturalnych:
- koncerty,
- spektakle,
- wirtualne spacery po galeriach.
Szacowana wartość projektu
250000,00 złotych
04. Archiwum społeczne przy Bibliotece w Raciborzu
Czy posiadacie w domu pamiątki rodzinne takie jak zdjęcia, listy, fragmenty dzienników? Czy chcielibyście je zachować dla przyszłych pokoleń? Archiwum społeczne to miejsce, które pozwoli na bezpieczne przechowywanie naszych lokalnych i rodzinnych historii. Celem projektu jest założenie archiwum społecznego przy Bibliotece w Raciborzu. Archiwum społeczne to oddolna inicjatywa, której zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowywanie, digitalizacja i udostępnianie materiałów archiwalnych. Archiwa społeczne tworzą w ten sposób niepaństwowy zasób archiwalny. Materiały, które tworzą te zasoby to: dokumenty, fotografie, nagrania audio i wideo. Misją archiwów społecznych jest zachowanie pamięci o codzienności, a w jego centrum znajduje się człowiek. Jak się żyło przed laty, jak pracowało i odpoczywało? Archiwiści społeczni to ludzie, których łączy pasja do lokalnej historii i chęć jej zachowania dla przyszłych pokoleń. Zbierają oni materiały w różnych formach, które po opracowaniu i digitalizacji będą dostępne dla innych zainteresowanych. Ważnym aspektem działalności archiwum jest odpowiedni sprzęt, który umożliwi i usprawni pracę archiwistów. Oprócz gromadzenia cyfrowych kopii dokumentów (a także zdjęć itp.) archiwum zajmie się również nagrywaniem świadków i ich relacji - świadectwa historii mówionej to ważny aspekt działalności archiwów społecznych. Zasoby archiwum społecznego w Raciborzu mają być dostępne dla wszystkich chętnych, oczywiście za zgodą udostepniających te materiały. W zamiarach jest również stworzenie wystaw tematycznych - np. tradycyjnych fotografii ślubnych, historii lokalnych stowarzyszeń sportowych czy ogródków działkowych, powódź tysiąclecia w obiektywie i wspomnieniach Raciborzan.
Uzasadnienie projektu
Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom Raciborza. Umożliwi im bezpieczne (cyfrowe) zdeponowanie i przechowywanie dokumentów, zdjęć, listów, dzienników itp. Celem projektu jest zachowanie pamięci o lokalnej historii i świadectw życia społecznego a także trwałe ich zabezpieczenie.
Szacowana wartość projektu
6900,00 złotych
05. Weź se dychnij
Projekt Weź sie dychnij! jest skierowany do wszystkich mieszkańców, a także gości odwiedzających Racibórz. Będzie polegał na ustawieniu sześci ławostołów drewnianych w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Dzieki temu będzie można odpocząć, odetchnąć (dosłownie i w przenośni) w tym pięknym zakątku. Ławostoły postawione zostaną na "Leśnym kąciku malucha" dzieki czemu będą z nich mogli korzystać rodzice/opiekunowie, dzieci i osoby starsze licznie odwiedzające to miejsce. Arboretum naturalnie zachęca do odpoczynku i oddychania świeżym powietrzem.
Uzasadnienie projektu
W całym arboretum brakuje miejsc do odpoczynku, zwłaszcza w miejscu gdzie dzieci mogą się same bawić, a rodzice odetchnąć. Projekt będzie służył wszystkim odwiedzającym arboretum, szczególnie dzieciom i ich opiekunom.
Szacowana wartość projektu
40000,00 złotych
06. Raciborski Zakątek Pupila "Orzech"(Strefa psiego relaksu)
Budowa wybiegu dla psów, wielkości zbliżonej do wybiegu, który ma zostać zlikwidowany. Wskazane miejsce pozwala na wykorzystanie istniejącej zieleni. Wybieg dla psów to ogrodzony, lekko zadrzewiony trawiasty teren, wyposażony w urządzenia do psich zabaw i treningów, tor agility oraz ławki dla opiekunów, który daje możliwość swobodnej psiej zabawy, bez smyczy i kagańca. Wybieg powinien być zaopatrzony w dystrybutory woreczków i kosze na psie odchody, samozamykające się bramki oraz tabliczki z regulaminem korzystania z wybiegu. Peryferyjne obrzeża parku są niezagospodarowane i na tyle oddalone od głównych tras spacerowych, że zabawa z psimi przyjaciółmi, nie będzie uciążliwa dla innych osób korzystających z relaksu, zapewniając jednocześnie zaspokojenie potrzeby ruchu psich pupili.
Uzasadnienie projektu
Miasto posiada dwa małe place zabaw dla psów z infrastrukturą treningową (jeden z nich jest na peryferiach przy schronisku). Duży wybieg przy Warszawskiej jest ubogi, a prywatny właściciel ma wobec terenu swoje plany. Liczba właścicieli psów nie jest mała i także potrzebuje opieki władz.
Szacowana wartość projektu
120000,00 złotych
07. Liczę się na drodze - uliczne liczniki rowerowe w Raciborzu
Projekt zakłada instalację 2 liczników elektronicznych w 2 punktach przy miejskich drogach rowerowych, do pomiarów liczby rowerzystów. Wybrane punkty pomiarowe to: droga rowerowa na ul. Warszawskiej i na ul. Mariańskiej. To dwa tranzytowe, kluczowe dla miejskiej mobilności rowerowej, odcinki w obrębie centrum miasta i obszarze przylegającym. Drogi te nie są spójnie ze sobą połączone. Urywają się w newralgicznych miejscach, w punktach o bardzo natężonym ruchu samochodowym. Liczniki powinny zliczać rowery jadące w obu kierunkach. Na wyświetlaczu pojawi się liczba osób pokonujących drogę rowerową danego dnia, a także liczba użytkowników trasy w skali roku. Dodatkowo, może wyświetlać się aktualny czas naprzemiennie z temperaturą powietrza. Zliczanie odbywać się będzie automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni drogi rowerowej. Licznik powinien być tak zaprogramowany, aby zliczać rowery i pomijać inne jazdy, np. motory, skutery.
Uzasadnienie projektu
Liczniki umożliwią szczegół. analizę natężenia ruchu na 2 ważnych, miejskich drogach rowerowych. Dane pozwolą zweryfikować założenia rozbudowy dróg rower. i przyczynią się do rozwoju zrównoważ. mobilności miejskiej. Urządz. wspomogą promocję jazdy na rowerze. Punkty staną się miejscami „must be”.
Szacowana wartość projektu
180000,00 złotych
08. SlackPark
SlackPark składałby się z czterech stanowisk do montażu taśm slackline, w tym jednego z asekuracją górną, przeznaczonego dla najmłodszych dzieci. Stanowisko to dwa kozły metalowe lub z drewnianych belek, ustawione w odpowiedniej odległości od siebie, na środku połączone nierdzewną tuleją ślizgową z kołnierzami (szerokość taśmy), lub posiadające zamontowane od dołu ucho ze sworzniem, ewentualnie stalowe ramy wzorowane na Gibbon Independence Kit. Za każdym kozłem wkopane dwa fundamenty, do każdego przymocowany kotwami uchwyt do mocowania ładunku, bliższy do montażu taśmy, dalsze o metr do dodatkowego zabezpieczania na wypadek zerwania. Wytrzymałość elementów nośnych, dla zachowania wysokiego współczynnika bezpieczeństwa, obliczona na 1 tonę. Stanowisko dla dzieci: kozły połączone z wyższymi ramami, połączonymi stalową liną z bloczkami i uchwytami z grubej liny do asekuracji, konstrukcja poziomej tyrolki 2m ponad taśmą. Odległość punktów montażu 8m, wysokość 0,5m. Pozostałe stanowiska:
- A. odległość 10m, wys. 0,75m;
- B. 13m, wys. 1m; C. 22m, wys. 1.25m.
Oznaczenia odległości na ramach. Element podtrzymujący taśmę na najdłuższym stanowisku szer. 25mm, na pozostałych dwa elementy, 25mm i 50mm, jeden pod drugim. Dwie tablice informacyjne, jedna z regulaminem, druga ze wskazówkami.
Uzasadnienie projektu
Ten projekt połączy w zabawie dzieci i dorosłych, pozwoli uczynić montaż slackline łatwiejszym i bezpieczniejszym, a trening przyjemniejszym. Byłby pierwszym takim w Polsce i pierwszym krokiem w stronę tego, by wyjście na taśmę było czymś tak powszechnym jak wizyta na skatepark'u czy placu zabaw.
Szacowana wartość projektu
12000,00 złotych
09. Z notatnika małego ogrodnika
Projekt edukacyjno - ekologiczny skierowany jest do przedszkolaków oraz uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej. Warsztaty odbywać się będą na wydzielonym i ogrodzonym terenie Ogródka Jordanowskiego. Projekt zakłada realizację następujących działań:
- przygotowanie ekologicznych materiałów edukacyjnych w tym plansz, tablic edukacyjnych, kolorowanek, kącika - ekobiblioteczki dla najmłodszych.
- przeprowadzenie cyklu 10 warsztatów proekologicznych: 5 dla przedszkoli oraz 5 dla klas I - III Szkoły Podstawowej. Każde zajęcia trwać będą 60 minut i obejmować będą następujące zagadnienia: moje czyste środowisko, od cebulki do kwiatka, dbamy o ogród, czemu budujemy domki dla owadów, przyroda wokół nas. 4) zorganizowanie rodzinnego konkursu plastycznego
- piknik ekologiczny, podczas którego wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursu plastycznego oraz liczne atrakcje między innymi: animacje dla najmłodszych, gry i zabawy, oprawa muzyczna, poczęstunek, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, zabawy z klaunem, kolorowe warkoczyki, tatuaże, rodzinne zawody wraz z nagrodami, żywe maskotki oraz inne atrakcje.
Realizacja tego wydarzenia pozwoli na integrację mieszkańców miasta.
Uzasadnienie projektu
Celem projektu jest zwiększenie wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym świadomości i wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz występujących zagrożeń dla środowiska naturalnego i sposobów ich przeciwdziałania. Organizacja konkursu pozwoli na edukację ekologiczną wśród dorosłych.
Szacowana wartość projektu
48000,00 złotych
10. Stadion przy ulicy Srebrnej - trybuny pod lipami
Projekt dotyczy przygotowania dokumentacji w zakresie niezbędnym do zgłoszenia zadania, a następnie wykonanie zadania. Zadanie polegać będzie na montażu trybuny systemowej dwurzędowej na 30 osób od strony głównego boiska (oddzielonej od płyty głównej ogrodzeniem) oraz 8 ławek umożliwiających oglądanie spotkań na małym boisku. Wszystko stworzone zgodnie z wymogami licencyjnymi związku piłkarskiego. Stworzone zostaną również ciągi piesze wzdłuż trybun umożliwiające swobodną komunikację. Wykonanie stopni umożliwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy dolną i górną częścią trybuny, z możliwością przejścia na część rekreacyjną. Poza częścią sportową utworzona zostanie wspomniana przestrzeń rekreacyjna. Na skarbie pod pięknymi lipami wykonany zostanie teren zielony przeznaczony d wypoczynku, pikników. Różnica poziomów pomiędzy skarpami a terenem wokół małego boiska zostanie zabezpieczona przenośnymi, betonowymi donicami, w których nasadzone zostaną rośliny. Stworzenie przestrzeni sportowo - rekreacyjnej wpisze się w prace rewitalizacyjne całego obiektu, które będą realizowane zgodnie ze wstępną koncepcją zagospodarowania terenu.
Uzasadnienie projektu
Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności rewitalizacji zaniedbanego obiektu stanowiącego własność Miasta. Projekt będzie odpowiadał na potrzeby młodych adeptów piłki nożnej, ale również osób starszych poprzez stworzenie infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.
Szacowana wartość projektu
144800,00 złotych
11. Boisko wielofunkcyjne
Boisko wielofunkcyjne realizowane będzie poprzez następujące działania:
- przygotowanie podłoża, poprawa nierówności (podłoże betonowe)
- osadzenie obrzeży wokół boiska od strony szkoły i boiska trawiastego
- położenie sztucznej trawy koloru zielonego i malowanie linii
- zakup i montaż piłko chwytów
- położenie kostki pod siedziska
- osadzenie siedzisk dla 30 osób
- osadzenie krawężników wzdłuż szkoły pod chodnik ze sztuczną trawą koloru pomarańczowego
- przygotowanie podłoża pod chodnik ze sztucznej trawy koloru pomarańczowego
- zakup dwóch przenośnych koszy do koszykówki
- zakup stołów betonowych piknikowych z ławkami blat z dwoma planszami do gry SŁ013B
- prace porządkowe
Uzasadnienie projektu
Szkoła jak i teren wokół niej nie jest tylko miejscem dla uczniów ale również dla społeczności lokalnej. Boisko wielofunkcyjne to dobry pomysł, aby tym spotkaniom nadać cel inny niż tylko ,,spotkanie przy szkole". Nasze boisko będzie fajnym celem wypraw rowerowych i spotkań integracyjnych
Szacowana wartość projektu
287200,00 złotych
12. Ogród malucha
Zagospodarowanie zniszczonego skweru znajdującego się między ul. Długą, a Rzeźniczą. Część zaniedbanego, pozostawionego samemu sobie terenu chciałabym przeznaczyć na naturalny plac zabaw dla najmłodszych dzieci. Place zabaw, które istnieją w naszym mieście, nie są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Brakuje im ogrodzenia, które uchroni maluchy od zdeptania przez innych. Taki plac zabaw powinien być jak najbardziej naturalny, bo przecież maluszki wszystko liżą, dotykają i poznają zmysłami. Plac zabaw dla dzieci niechodzących powinien mieć także niski sprzęt, który pozwoli dzieciom na swobodną zabawę, bez asekuracji dorosłego. Dzieci raczkujące, pełzające, uczące się chodzić, mają naturalną potrzebę ruchu.
Stwórzmy dla nich:
- bezpieczne, ogrodzone miejsce, w którym nikt ich nie zdepcze,
- z dostosowanym, niskim sprzętem,
- na naturalnej nawierzchni (piasku, trawie),
- z ciekawymi ekologicznymi sprzętami tj. piaskownica, pale wielofunkcyjne, nasadzenia z wierzby
- dające narzędzia do rozwoju.
Rodzice dzieci do lat 3 nie mają w Raciborzu swojego miejsca. Jedyne, co im pozostaje to spacerowanie z wózkiem, lub siedzenie na ławeczce. Miejsce to można w przyszłości rozbudować o ogród miododajny i motylarnię i wybieg dla psów.
Uzasadnienie projektu
- Rewitalizacja zaniedbanego skweru.
- Stworzenie w centrum uporządkowanego miejsca i np. ogródka społecznego.
- Stworzenie miejsca dedykowanego dzieciom do lat 3, w którym będą czuły się bezpiecznie.
- Zagwarantowanie rodzicom i opiekunom małych dzieci miejsca do socjalizacji.
Szacowana wartość projektu
140000,00 złotych